Wentylacja i klimatyzacja

GRUNTOWY WYMIENNIK CIEPŁA

Dobrym uzupełnieniem systemu wentylacyjnego dla nowobudowanego domu jest wykonanie tzw. gruntowego wymiennika ciepła - GWC. Nie mniej należy pamiętać, iż GWC nie jest remedium na wszelkie problemy związane z energetycznym równoważeniem systemu wentylacyjnego. Każdorazowo przy podejmowaniu decyzji należy dokonać bilansu energetycznego GWC i upewnić się czy efekty pracy będą satysfakcjonowały użytkownika systemu wentylacyjnego.

Kanał czerpny od centrali prowadzi się pod ziemią na głębokości 1,5-1 m. Drugi koniec wyprowadza się nad powierzchnię i zakańcza czerpnią. Prawidłowo pracujący wymiennik daje korzyści latem i zimą. Latem (gdy zamontujemy wkład letni) do pomieszczeń nawiewamy powietrze ochłodzone ( w praktyce Dt waha się w granicach 5-10 K w odniesieniu do temperatury zewnętrznej ) i mamy wówczas "klimatyzację" za darmo". Zimą (układ z rekuperatorem) powietrze dochodzące do centrali jest wstępnie ogrzane, co między innymi zapobiega tzw. szronieniu wymiennika. Jednak poza okresem zimy i gorącego lata (w tzw. okresach przejściowych) wymiennik gruntowy powinien być odłączony, a powietrze powinno być pobierane przez "normalną" czerpnię.

klimatyzacja

klimatyzacja

Najwyższą jakość powietrza uzyskanego z instalacji GWC gwarantuje prawidłowe zaprojektowanie całego systemu i dobór rodzaju ( żwirowy, płytowy czy też rurowy ) gruntowego wymiennika ciepła. I tu nie ma kompromisu. Rodzaj zastosowanego wymiennika, jego zwymiarowanie należy zlecić firmie posiadającej odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie, gdyż nawet najlepsze rozwiązanie, źle zwymiarowane nie będzie satysfakcjonować użytkownika w czasie eksploatacji !!!

 Należy przy tym pamiętać, że optymalną higienę i świeżość powietrza można uzyskać poprzez odpowiednie wstępne przefiltrowanie powietrza zewnętrznego (oczyszczenie z pyłu, zapachów itp.) oraz regularną konserwację układu wentylacyjnego w tym  regenerację i wymianę filtrów !

Dzięki takim elementom systemu jak filtry i odprowadzenie kondensatu powietrze zostaje oczyszczone z zanieczyszczeń fizycznych. W przypadku stosowania pełno przeponowych GWC należy stosować rury przeznaczone do transportu powietrza. Zastosowanie nieodpowiednich rur może, zamiast zwiększenia komfortu, spowodować jego pogorszenie, a w skrajnych przypadkach być szkodliwe dla zdrowia ( np. stosowanie rur kanalizacyjnych z PVC). Dzięki zastosowaniu rur o wysokiej sztywności wzdłużnej unika się powstawania tzw. "syfonów zastoiskowych" (=> zastoisko kondensatu = nieprzyjemny ziemisty zapach!). Właśnie ze względu na brak sztywności wzdłużnej zastosowanie rur o dużej elastyczności (systemy cienkościenne) okazuje się w praktyce problematyczne. W wyniku równomiernego osiadania gruntu tworzą się tzw. zastoiska kondensatu (zagłębienia zbierające wodę kondensacyjną), w których powstają korzystne warunki do rozwoju bakterii i drobnoustrojów powodujących powstawanie zapachu zgnilizny. Następnie powietrze o nieprzyjemnym zapachu przedostaje się istniejącą wentylacją do pomieszczeń.

Przy projektowaniu gruntowego wymiennika ciepła należy poszukiwać optymalnej relacji miedzy stratami ciśnienia, wymianą ciepła, prędkością przepływu i kosztami budowy. Rury o małych średnicach zapewniają dobrą wymianę ciepła ze względu na dużą powierzchnię kontaktu między gruntem a powietrzem, lecz jednocześnie charakteryzują się znacznym wzrostem strat ciśnienia. Natomiast rury o dużych wymiarach zapewniają niewielki spadek ciśnienia przy jednocześnie przeciętnej wymianie ciepła, ponieważ powietrze przepływa głównie przez rdzeń dużego przewodu i wymiana ze ścianą rury jest niewielka. Optymalne wyniki zawsze przedstawi Biuro Inżynierskie, bądź Pracownia Projektowa biorąca odpowiedzialność za prawidłowy dobór GWC !!!


Kontakt

Kolonia Borek
ul. Przemysłowa 3
42-262 Poczesna
tel: +48 +34 3735336
tel./fax: +48 +34 3245161
e-mail: neon@neon.net.pl