Wentylacja i klimatyzacja

OCHRONA PRZED HAŁASEM:

Prawidłowo wykonana instalacja powinna charakteryzować się brakiem uciążliwego hałasu przenoszącego się od pracującej centrali. Można tolerować niewielki poziom dźwięku dla pracy z maksymalną wydajnością (używany przecież sporadycznie), jednak w przypadku pracy w dolnych granicach wydatku, w sypialni hałas o wartości już 20 dB może być dokuczliwy.
Jak sobie z tym radzić:

  • centrale montować możliwie z dala od pomieszczeń o wysokim standardzie ochrony przed hałasem ( biuro, gabinet, sypialnia etc. )
  • nie stosować do wykonania instalacji kanałów aluminiowych typu FLEX, a używać kanałów dobrze tłumiących typu SONODEC,SONODUCT itp.
  • na wylocie i nawiewie zamontować tłumiki hałasu.
  • minimalna odległość pomiędzy nawiewnikiem (anemostatem) a centralą powinna być większa niż 4 mb (im większa tym lepsze tłumienie).
  • gdy z projektowych obliczeń wynika, że na anemostatach (z reguły tych najbliżej centrali) ciśnienie statyczne będzie wyższe niż 70-80 Pa, należy zastosować przepustnice dławiące w odległości min. 2m przed anemostatem (zapobiegnie to "szumieniu" anemostatu).
  • Wyrzutni nie wolno montować bezpośrednio przy oknie np. sypialni.

PRACA LETNIA:

System wentylacji wymuszonej z odzyskiem ciepła sprawdza się zawsze i przez cały rok. W wyjątkowych przypadkach, gdy na zewnątrz jest bardzo gorąco, wcześniej czy później mury domu się nagrzeją. W ciągu dnia centrala nawiewa powietrze zewnętrzne tylko nieznacznie ochłodzone powietrzem wewnętrznym. Nocą natomiast, gdy na zewnątrz robi się chłodniej (poniżej 20o C), praca rekuperatora z odzyskiem ciepła spowoduje niepotrzebne podgrzanie powietrza zewnętrznego. Możliwe są dwa sposoby rozwiązania tego problemu:

  • Za pomocą "wyłącznika nawiewu" zamontowanego w centralach można wyłączyć nawiew na okres upałów. Wówczas pracuje tylko instalacja wyciągowa. Właściwe przewietrzanie realizujemy otwierając okna w pokojach.
  • Sposób zdecydowanie lepszy to zastąpienie wymiennika ciepła (rekuperatora) wkładem letnim lub centrali posiadającej by-pass układu odzysku ciepła.
    W sezonie letnim wyjmuje się rekuperator z centralki wentylacyjnej, a w jego miejsce umieszcza się wkład letni, w którym nie zachodzi już wymiana ciepła. Rozwiązanie to daje szereg korzyści w porównaniu z rozwiązaniem pierwszym. Nie jesteśmy już zmuszeni do otwierania okien (zwłaszcza nocą) dzięki czemu problem komarów, hałasu i pyłków alergennych zostaje znacznie ograniczony. Możemy nie dopuścić do nadmiernego nagrzania się domu poprzez spokojną wentylację w dzień ( dolny zakres wydatku centrali ) i intensywną w nocy (co spowoduje ochłodzenie budynku).


Kontakt

Kolonia Borek
ul. Przemysłowa 3
42-262 Poczesna
tel: +48 +34 3735336
tel./fax: +48 +34 3245161
e-mail: neon@neon.net.pl